Charizmatiškasis SKM matematikas varžovams skelbia šachą ir matą

2012 11 08 Ieva Dirmaitė, SKM.lt
Karolis Čyžius su savo auklėtiniais šiame sezone rungiasi II Moksleivių krepšinio lygos (MKL) divizione.
Nuotr. autorius: Elvis Žaldaris

Šią savaitę rubrikoje „Trenerio portretas“ – visa tiesa apie „SKM-2000“ pagrindinės komandos trenerį Karolį Čyžių. Greitakalbe beriantis žodžius, neprarandantis gero ūpo, K. Čyžius, pasirodo, šiemet žengė rimtą žingsnį, bet... Turėkite kantrybės!

Jūsų dėmesiui, 10 įdomių faktų apie SKM trenerį Karolį Čyžių:

1. Išradėjas. Pažintį su krepšinio kamuoliu SKM treneris Karolis Čyžius pradėjo dar būdamas vaikas. Gimęs ir augęs Kaune, treneris pirmiuosius savo, kaip krepšinio žaidėjo, įgūdžius įgijo stumdydamasis po krepšiu su vyresniais vaikais kieme. „Iš pradžių krepšinio lankus mums atstodavo padangos, iš jų susikonstruodavome krepšius ir mėtydavome. Tuo metu juk mažai dar kur buvo kiemuose įrengtos krepšinio aikštelės“,- ekstremalias žaidimo sąlygas vaikystėje prisimena K. Čyžius.

Krepšinio mokyklą Karolis pradėjo lankyti kaip didžioji dauguma berniukų, eidamas dešimtus metus. Pagrindus įgijęs kiemo aikštelėje, jos neapleido ir pradėjęs mokytis šio žaidimo profesionaliai: „Lošdavome iki išnaktų, kol mama jau griežtai pakviesdavo namo“. Pasak trenerio, jo paties mėgiamiausias dalykas treniruotėse buvo mesti nuo tritaškio linijos.

2. Matematikas. Iš Kauno į sostinę Karolį išgynė studijos. Karolis ėmėsi krimsti matematikos ir matematikos taikymų mokslus Vilniaus universitete. 

„Studijų metais turėjau progos padirbėti ir banke, ir kitose įstaigose, tačiau man nepatiko. Gavęs pasiūlymą padirbėti krepšinio treneriu, taip ir įsitraukiau. Trenerio darbas iškart paskatino ieškoti naujų žinių, tad su tuo tikslu baigiau trenerių kursus Vilniaus pedagoginiame universitete. O dabar – jau paskutiniai metai – siekiu įgyti krepšinio magistro mokslinį laipsnį“,- apie kelią nuo matematiko iki tapimo krepšinio treneriu pasakoja K. Čyžius. 

 

 

Treneris prisimena savo paties ir sau pačiam iškrėstą didžiausią pokštą. Taip mylėtos matematikos valstybinio brandos egzamino metu visus sprendimus buvęs abiturientas paliko juodraštyje, tad teko kryžiaus kelius nueiti, kad egzaminas būtų vertinamas iš juodraščio.

„Mokytojos sakydavo, kad man trūksta kruopštumo, bet po truputį jo mokausi“,- tvirtina SKM treneris.

3. Studentas. K. Čyžius krepšinio magistro studijas tęsia ne Lietuvoje, o Worcester’io universitete Didžiojoje Britanijoje. Mokslus jis drauge kremta su Lietuvos žinomais krepšininkais, kaip antai Giedrius Gustas, Dainius Adomaitis, Arnas Kazlauskas.

„Smagiausia studijų dalis yra patirties dalijimasis tarpusavyje ir, žinoma, kontaktai“,- dar vieną magistro studijų privalumą įžvelgia ir savo diplomo eilėje laukiantis SKM treneris. 

Ko gero, visai neatsitiktinai universiteto vieno iš fakultetų puslapį puošia Lietuvos krepšininkų bei trenerių nuotraukos. Pasak Karolio, britų trenerių stiprioji pusė – psichologija ir mokslas, raumenų darbas, į ką jie ir susitelkia, tuo tarpu lietuvių treneriai kviečiami universitete skaityti paskaitas apie taktikos ir technikos subtilybes.

4. Liūtas. Karolis savo trenerio idealu įvardija garsų, vienu geriausių NBA lygos istorijoje tituluojamą krepšinio trenerį Philą Jacksoną. „Jo psichologinis nusiteikimas ir gebėjimas uždegti žaidėjus, suvaldyti krepšinio žvaigždes yra treneriui labai svarbios savybės“,- teigia SKM treneris.

K. Čyžius garsiai svarstė, koks gyvūnas savo savybėmis yra panašus į gerą trenerį: „Treneris turi būti tvirtas. Tvirtas, sakykime, yra liūtas. Treneris turi būti protingas, įžvalgus. Liūtai, atrodo, irgi yra įžvalgūs. Treneris turi būti sumanus. Liūtai irgi pasižymi šia savybe. Tad lieku prie liūto“.

IMG 9721

5.Dubleris? Ar turi ką nors bendro Karolis Čyžius ir Lietuvos rinktinės naujasis strategas Jonas Kazlauskas? Jei atsakėte, kad nieko, bandykite iš naujo!

„Mane dažnai sulygina su Jonu Kazlausku. Jis irgi matematikas, ir krepšinio treneris. Aš irgi matematikas, ir pats esu krepšinio treneris, tai dauguma kažkodėl įžvelgia tarp manęs ir jo panašumus“, – pasakojo šiuo metu studijų praktiką antrojo asistento pozicijoje Vilniaus BC „Statyba“ komandoje atliekantis SKM auklėtinių treneris.

6. Šachmatai. Per technologijų pamokas vaikai, ypač berniukai, paprastai ką nors raižo, drožia, kala ar meistrauja.

   

Tuo tarpu K. Čyžius technologijų pamokose pradėjo savo pažintį su šachmatais, loginiu mąstymu ir strategijų kūrimu. Šachmatai ligi šios dienos išliko viena mėgiamiausių jo laisvalaikio leidimo būdų.    

Kaip ir matematikos uždavinių sprendimas. „Būdavo kiti berniukai kažką drožia, o mes su mokytoju atsisėdam ir šachmatais kalam per pamoką. Smagu būdavo!“,- sako beveik visus strateginius žaidimus paauglystėje išžaidęs Karolis.

7. Mušeika. „Vaikystėje buvau ir padykęs, ir kartu ramus vaikas. Bet mama pasakojo, kad iki penktos klasės buvau kaip reikalas padykęs.  Atsimenu, ir klasėje bėgiodavau, ir mušdavausi“,- juokiasi Karolis. Trenerio teigimu, šiaip sau kumščių nelaidydavo, tik svarbiausiais atvejais, kai reikėdavo pakovoti už teisybę. „Blogiukus mušdavau, tik tuos, kurie kitus skriausdavo. Aišku, ir mergaites už kasų patampydavau, bet čia nesiskaito“,- numoja ranka K. Čyžius.

Tačiau šiandien treneris yra visiška savo mažo priešingybė. Mat iš kolegų ne kartą, sako, girdėjęs, kad yra pernelyg geras auklėtiniams ir kitiems žmonėms, esą reikia būti griežtesniu. 

8. Vartininkas. „Mokykloje dar buvo ledo ritulys. Kadangi buvo arti namų, tai nusprendžiau pabandyti ir čia savo jėgas. Pamenu, kai treneris paklausė, kokius žaidėjus žinom, aš atsakiau, kad Zubrus, Kasparaitis“,- prisimena pirmą ledo ritulio treniruotę K. Čyžius ir gautą pagyrimą už žaidėjų įvardijimą. Tačiau treneriui paskyrus Karolį vartininko pozicijoje, jis su tuo nesitaikstė ir išsiskyrė su ledo rituliu: „Nepatiko man vartininku būti. Čia sportas, visi laksto, bėgioja, o aš stoviu sau tuose vartuose...“.

   

9. Psichologas. Treneris sako, kad šių laikų didžiausią grėsmę gyvam vaikų bendravimui kelia technologijos. „Jei keliaujame kur nors, tas labiausiai pastebima - įlenda į telefoną ir žaidžia, ir žaidžia. Kitas šalia žiūri pro petį. Štai ir visas bendravimas“,- pasakoja K. Čyžius.

Siekdamas paskatinti savo auklėtinius daugiau bendrauti tarpusavyje, pažinti komandos draugus ar įsigyti bičiulių ir būnant už krepšinio aikštelės ribų, „SKM-2000“ pagrindinės komandos strategas informaciją išsiunčia trumpąja žinute keliems komandos vaikams ir paprašo jų pasidalinti naujiena tarpusavyje.

„Tada belieka stebėti, kurio vaiko mano perduota informacija nepasiekė, kuris vaikas yra už komandos ribų ir stengtis kažkokiu būdu jį įtraukti“,- sako dar ir psichologo praktika užsiimantis K. Čyžius. 

„Kartą teko dirbti ir sesele. Tai buvo rungtynės išvykoje ir vienam vaikui pasidarė negera, pykino visą dieną, o seselės nebuvo, tai aš visą dieną praleidau su vaiku. Vėliau nupirkome vaistų, šiek tiek atsigavo, tai viena akim tada tik mačiau varžovų komandas“,- prisiminimais dalinasi K. Čyžius.

Karolis užtikrintai tvirtina matantis ateityje save vis dar vaikų krepšinyje, nes, anot trenerio, tai yra svarbiausias etapas gero žaidimo pagrindų padėjimui. 

10. Riteris. Karolį Čyžių, ko gero, galime pavadinti šių laikų riteriu. Treneris laisvalaikiu mėgsta pašaudyti. Ir ne iš bet kokio pabūklo, o iš lanko su pačiomis tikriausiomis strėlėmis. Žaidžia šachmatais.

O ir savo mylimajai šią vasarą pasipiršo senamadiškai ir romantiškai - vienoje gražiausių Vokietijos pilių, kurią XIX a. Bavarijos karalius Liudvikas II pasistatė su tikslu pasislėpti nuo žmonių. Neuschweinstein pilyje, kelionės po Vokietiją ir jos pilis metu, Karolis priklaupęs ant kelio paprašė savo mylimosios Valentinos rankos.

Panašu, kad ne veltui ši pilis dar vadinama „pasakų pilimi“.

   

SKM Elvis Zaldaris foto 52

Naujienų sąrašas