SKM trenerė Š. Valinskaitė apie mergaičių krepšinį: nebijokite kurti

2018 03 08 Ieva Marija Černiauskaitė, SKM.lt

Nuotr. autorius: Dmitrijus Radlinskas

Sostinės krepšinio mokyklos (SKM) trenerei Šarūnei Valinskaitei teko neeilinė proga sudalyvauti Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) organizuojamame projekte „Talentų U15 karta“. Projekto pagrindinis tikslas – padėti tobulėti perspektyviausioms šalies penkiolikmetėms krepšininkėms, kurios ateityje gali papildyti nacionalines rinktines ir profesionalius krepšinio klubus. Prie šio tikslo įgyvendinimo prisideda ir didžiausios Lietuvos krepšinio mokyklos trenerė Š. Valinskaitė. 

SKM.lt su stratege Moters dienos išvakarėse kalbėjosi apie „Talentų U15 karta“ projektą, moterų krepšinį Lietuvoje ir tai, į ką dėmesį galėtų atkreipti kiekvienas su mergaitėmis dirbantis specialistas.

MOTYVACIJA IR ŽAIDĖJOMS, IR TRENERIAMS

Teko sudalyvauti „Talentų U15 karta“ stovykloje Palangoje. Kokie įspūdžiai?

Stebiu jau ne pirmąją šio projekto stovyklą ir, kaip visuomet, įspūdžiai tik teigiami. Žinoma, dalyvaujant pačiai viskas kitaip. Draugiški kolegos treneriai, nuostabios merginos, kurios domisi, klauso ir stengiasi atlikti ko prašomos. Kartais atrodo, jog jaučiuosi kaip tos merginos – suburta tarp geriausių. Tai labai motyvuoja.

Kaip manote, kiek tokie projektai svarbūs moterų krepšiniui Lietuvoje?

Labai svarbūs! Mergaitėms yra rodomas krepšinio lygmuo Europoje. Kiek joms pačioms reikia dar nuveikti, kad pasiektų tą lygmenį. Tik taip galim užauginti moterų krepšinio rinktinės nares.

Su geriausiomis Lietuvos penkiolikmetėmis merginomis vykote į EEGBL (Rytų Europos mergaičių krepšinio lygos) turą Lenkijoje ir jame užėmėte pirmąją vietą. Kokius įspūdžius paliko turnyras?

Žaidėme su dviem metais vyresnėmis varžovėmis. Turnyras suorganizuotas puikiai. Nebuvo kažkas kitokio, nei kituose turnyruose. Tik gaila, jog tų pergalių neužteko patekti į finalinį etapą.

Ar dirbdama su stovyklos dalyvėmis pastebėjote žaidėjų, kurios ateityje galėtų papildyti jaunimo, o vėliau, galbūt, ir moterų rinktines?

Žinoma. Tam jos ir yra renkamos, kad taptų rinktinės narėmis. Ir tikiu, kad ne viena ten ir paklius. Taip pat dalyvauja ir esamos rinktinės narės, kurios atstovauja šalį kartu su vyresnėmis merginomis.

Ar dalyvavimas tarptautinėse rungtynėse yra svarbus tokio amžiaus merginoms? Kodėl?

Manau, kad labai svarbus. Merginos pamato koks yra krepšinio lygis kitose šalyse. Galime lyginti ir žiūrėti ko mums trūksta, kur reikėtų tobulėti.

rsz 1img 8591 1

TURI SĖKMĖS RECEPTĄ

Kartą per mėnesį SKM vedate nemokamas treniruotes mergaitėms. Kodėl nusprendėte imtis tokios iniciatyvos?

Apie nemokamas treniruotes mergaitėms mintis gimė mokyklos direktoriui Justui Jankauskui ir aš sulaukiau jo pasiūlymo. Moterų krepšinis man visada rūpėjo, esu dirbusi su U14 mergaitėmis stovyklose, todėl aš labai pritariau jo idėjai ir nė kiek nesuabejojau, kad noriu tapti šios iniciatyvos dalimi.

Kaip organizuojate treniruočių procesus, į ką labiausiai kreipiate dėmesį?

Labai gaila, jog sąlygų treniruotis dažniau, nei kartą per mėnesį, neturime. Vienas kartas yra labai mažai, tad treniruočių procesą stengiuosi orientuoti į žaidimus, kamuolio valdymą, vikrumą, greitumą, bandymus mesti į krepšį bei gerą emociją. Treniruotes lanko nuo mažiausių ir antrokėlių mergaičių, todėl svarbu ne tik išmokyti, bet, pirmiausia, sudominti krepšiniu. Kai kurios sportuoja su berniukais ir tai iškart pastebima. Džiaugiuosi, kad nei tėvai, nei jos pačios nebijo tobulėti kartu su jais. Mūsų tikslas leisti mergaitėms pabūti savo aplinkoje, tarp mergaičių, nebijoti bendrauti su trenere. Jaustis drąsiai, saugiai.

Pakalbėkime apie moterų krepšinį. Krepšinio ekspertai kalba apie jo nuosmukį Lietuvoje. Ką reikėtų daryti norint moterų krepšinį atgaivinti ir kas jau yra daroma?

Federacija šiuo metu vykdo tokius projektus kaip „Talentų U15 karta“, stengiasi moterų krepšinį atgaivinti įvairiais kitais būdais. Ir tai yra labai gerai. Mano asmenine nuomone, jog ne visi mergaičių treneriai ar trenerės įdeda maksimalias pastangas, kad tas mergaites pritrauktų ir išlaikytų. Nekalbu jau apie jų tobulinimą. Sunku yra, kai komandoje orientuojamasi tik į lyderes ir pamirštami kitos komandos narės, pamirštama joms skirti vaidmenis. Bet čia tik mano filosofija. Kiekvienas treneris mąsto savaip. Raginčiau treneres stebėti projektų stovyklas, domėtis tuo, kas vyksta dabar krepšinyje ir įvedinėti šias naujoves pas save. Pamatysite, rezultatai ir mergaičių emocijos jus nustebins.

Kaip, jūsų nuomone, šiandien reikia pritraukti mergaites lankyti krepšinį ir išlaikyti jų dėmesį, ko trūksta krepšinio mokykloms?

Kiekvienos trenerės fantazijos yra beribės. Tik ne visos gebam atidaryti tą skrynelę ir pasikuisti joje. Manau, išlaisvinus save, prisiminus save vaikystėje ir tai keliant į bendravimą su mergaitėmis, jas renkantis, galima pasiekti gerų rezultatų. Bet... Yra vienas didelis bet. Ko nori mergaitės, ne visada nori tėveliai. Čia sporto mokyklos turėtų ir pradėti mergaičių pritraukimą – nuo bendravimo su tėveliais. Visa kita ateis savaime. Visuomet tėvams sakydavau, kad reikia išmėginti visas sporto šakas, nelaikau nė vieno savo auklėtinio. Išeina, pasiblaško ir sugrįžta. Tad linkiu visoms trenerėms, treneriams, mokykloms nebijoti daryti, nebijoti kalbėtis su kolegomis, kurti. Jei nebus rezultatų, kuo nelabai tikiu, bent jau būsit pabandę.

 

Naujienų sąrašas