- Pradžia
- Naujienos
- SKM naujienos
- Čikagos krepšinis, kultūra ir amerikietiški kalneliai: unikalios patirtys už Atlanto, kurios brandina jauną žmogų
Čikagos krepšinis, kultūra ir amerikietiški kalneliai: unikalios patirtys už Atlanto, kurios brandina jauną žmogų

„Kita svajonių kelionė“ – tai daugiau nei išvyka. Tai dešimt dienų, kai krepšinis tampa bilietu į pasaulį, kuriame susitinka aistra žaidimui, kultūriniai atradimai ir amerikietiška svajonė.
Čikaga, Milvokis, NBA atmosfera, NCAA ir mokyklų krepšinio kasdienybė, pramogos, nauji horizontai, patirtys ir galimybės – viskas telpa į šią unikalią kelionę, kuri palieka pėdsaką ne tik nuotraukose, bet ir jaunų žmonių pasaulėžiūroje.
Šiemet vieną gražiausių Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) miestų – Čikagą – aplankė ir čia krepšinį žaidė 2009 m. gimę Sostinės krepšinio mokyklos (SKM) auklėtiniai bei jų treneriai – Mindaugas Noreika, Gediminas Bražionis ir artimas SKM bičiulis, krepšinio treneris Šarūnas Ciparis.
Apie tai, ką lietuviai parsivežė iš šios kelionės, ką pamatė ir kiek patyrė, SKM.lt internetinė svetainė kalbėjosi su tituluotu krepšinio treneriu M. Noreika.
Mindaugai, kokius įspūdžius ir kokias patirtis kartu su krepšininkais parsivežėte iš šios „Kitos svajonių kelionės“?
Išvyka paliko labai didelį ir gerą įspūdį – per gana trumpą laiką daug ką nuveikėme, daug ką pamatėme. Žaidėme dviejuose krepšinio turnyruose, dalyvavome Ilinojaus Čikagos „Flames“ universiteto treniruotėje, kurią vedė krepšininkas Modestas Kancleris. Tai buvo vienas iš mūsų tikslų – žaidėjai pamatė realybėje, kas yra NCAA ir kaip atrodo bent jau treniruočių procesas.
Taip pat pamatėme, kaip atrodo JAV mokyklų krepšinis (angl. „high school“). Už tai esame dėkingi De La Salle mokyklai ir jos krepšinio treneriui. Tai yra antra ilgiausiai savo veiklą vykdanti mokykla visoje Čikagoje, turinti turtingą istoriją. Moksleiviai pabuvo kitoje aplinkoje, pamatė infrastruktūrą, šiek tiek kitą trenerių bendravimo stilių.
Kadangi Čikagos „Bulls“ sezonas jau buvo pasibaigęs, stebėjome NBA atkrintamųjų rungtynes Milvokyje, kuriose kovėsi „Bucks“ ir Indianos „Pacers“.
Galbūt pamatėte naująsias žaidėjų puses, kurių anksčiau nepastebėjote?
Labiausiai džiugina, kad sugebėjome greitai adaptuotis prie įvairių žaidimo stilių. Džiugu dėl žaidėjų, kurie greitai reaguoja, prisitaiko prie taisyklių, įvairių situacijų ir juda į priekį.
Kalbant apie kultūrinę kelionės dalį, kokią Čikagą pamatėte?
Na, visų pirma, pritariu sakantiems, kad Čikaga yra vienas gražiausių JAV miestų. Sutikčiau, kad Ameriką verta pradėti pažinti nuo Čikagos arba Niujorko. Net kelis kartus vaikščiojome Čikagos centre, o būti tarp tokių istorinių dangoraižių moksleiviams taip pat yra didelė ir neįprasta patirtis. Beje, turėjome pora pasivaikščiojimo valandų ir Milvokyje.
Tik atvykę apsilankėme lietuvių mišiose, pabendravome su lietuvių išeivijos bendruomene ir taip jaukiai paminėjome šv. Velykas.
Buvome „Six Flags“ atrakcionų parke, kuris garsėja ekstremaliais amerikietiškais kalneliais, žaidėme Amerikoje vis labiau populiarėjantį piklbolą.
Kaip vertinate patį kelionės konceptą – 10 labai intensyvių dienų, pripildytų krepšinio ir, sakykime, pramoginio, pažintinio ir istorinio turizmo?
Sakyčiau, kad toks konceptas ir turėtų išlikti. Kelionė yra tolima ir nuvykus tokį atstumą sėdėti ant sofos ar prie baseino... Nemanau, kad tai būtų teisinga. Pasirinkome kelią, kuriame pamatėme tikrai daug. Tikslas buvo išnaudoti kiekvieną kelionės minutę kuo prasmingiau. Pavyzdžiui, sekmadienį po rungtynių skubėjome į „Six Flags“ atrakcionus, o iš jų – tiesiai į oro uostą.
Jūsų sėkmės istorija įkvepia ir 2010 m. kartą, kuri nekantraudama laukia išvykos į JAV. Kokius patarimus galėtumėte duoti krepšininkams, kurie į „Kitą svajonių kelionę“ vyks jau kitąmet?
Geriausias patarimas – pasikalbėti su tais vaikinais, kurie su šiuo projektu jau buvo Čikagoje. Šiais metais į kelionę vyko 23 jaunuoliai, iš kurių subūrėme net 3 komandas. Pasirūpinome, kad visi moksleiviai turnyruose gautų gerą fizinį krūvį ir žaidybinį laiką.
Galiu tikrai daug pasakoti, koks tai geras ir unikalus projektas, bet geriausia yra tiesiog pasikalbėti su moksleiviais, kurie patys ką tik buvo Čikagoje. Jie galės suteikti visą vidinę ir tikrą informaciją (šypsosi).
Atrodytų, kad iki kitų metų kelionės dar labai daug laiko, bet galbūt tam tikrus namų darbus galima pasidaryti jau dabar?
Tai labai palengvina visą procesą. Galima išskaidyti kelionės kaštus ir taip nepajusti didelio finansinio krūvio. Galima nesukti galvos, ką padovanoti krepšininkui per gimtadienį ar Kalėdas, o tiesiog padovanoti vieną solidžią dovaną – kelialapį į „Kitą svajonių kelionę“.
Ar šiame projekte gali dalyvauti tik SKM auklėtiniai?
Tai yra atviras krepšinio projektas, kuriame jau dabar dalyvavo įvairaus pajėgumo krepšininkai, iš įvairių Lietuvos miestų. Mes neturime sienų – esame už moksleivius, už jų tobulėjimą krepšinyje, už jų platų pasaulio ir krepšinio akiratį.
Jeigu mes, darydami tokius projektus, galime prie to prisidėti, visiškai nesvarbu, tai mūsų ar kitos mokyklos auklėtinis.