- Pradžia
- Naujienos
- SKM naujienos
- Gyvenimo vaidmenų karuselė, sustojusi ties krepšiniu
Gyvenimo vaidmenų karuselė, sustojusi ties krepšiniu
SKM rubrika „Trenerio portretas“ kaskart pažeria vis įdomesnių faktų iš Sostinės krepšinio mokyklos (SKM) mokyklinukų trenerių gyvenimo. Šįsyk skm.lt kalbėjosi su daininguoju ir niekad žodžio kišenėje neieškančiu SKM treneriu Gintautu Rutkausku.
Jūsų dėmesiui, 10 įdomybių iš trenerio G. Rutkausko gyvenimo karuselės:
1. Lietuvos širdis. „SKM-Zanussi“ treneris Gintautas Rutkauskas gimė Lietuvos geografiniame centre, viename seniausių Lietuvos miestų – Kėdainiuose.
„Su gimtine sieja kuo maloniausi ir nuoširdžiausi prisiminimai, kadangi ten dar gyvena mano abu tėvai ir jaunesnė bei vyresnė seserys. Tenka dažnai sugrįžti į Kėdainius, ypač per šventes“,- apie gimtinę pasakoja Gintautas.
Kėdainiuose, sako treneris, praleisti apie trys jo gyvenimo dešimtmečiai. 1992 metais treneris, jau tuo metu vedęs savo aštuoneriais metais jaunesnę žmoną Rasą, atvyko į Vilnių pradėti naujo gyvenimo etapo: „Savo ir vaikų ateičiai pasirinkome visgi sostinę, tačiau tuo metu išvažiavome kaip ir į niekur, nes nei giminių, nei artimųjų, nei draugų čia, sostinėje, neturėjome. Iš tikrųjų buvo iš pradžių nelengva, buvo minčių grįžti atgal į Kėdainius, bet po truputėlį įsivažiavome, o šiandien, atrodo, neturime ir kuo skųstis.“
Rutkauskų šeimoje šiuo metu augą du sūnūs – vyresnėlis Tauras ir jaunėlis Rokas – kurie taipogi pasuko paskui oranžinį kamuolį ir lanko krepšinio treniruotes.
2. Studentas. Liaudies išmintis byloja, kad geriau vėliau nei niekada. Šia senolių išmintimi pasinaudojo ir G. Rutkauskas, į studento suolą sėdęs jau būdamas susituokęs ir atlikdamas tėvo socialinį vaidmenį.
„Būdamas 34 metų nusprendžiau, kad reikia imti labiau gilintis į trenerio darbą, pasisemti naujų žinių. Taip nusprendžiau pradėti studijas tuometiniame Viliaus pedagoginiame universitete (dabar Lietuvos edukologijos universitetas – red. past.), kūno kultūros katedroje. Aišku, buvo galimybė pasirinkti sporto šaką, į kurią gilinsies, tai, be abejonės, pasirinkau krepšinį“,- sako antrą naujų metų dieną (sausio 2 d.) savo gimtadienį švenčiantis Gintautas.
G. Rutkauskas, tuomet dar studentas, gavo pasiūlymą stoti už VPU krepšinio II-os komandos „Šviesa“ vairo ir ruošti jaunus krepšininkus rungtynėms: „Dirbau jų treneriu apie porą metų, per kuriuos įgijau tikrai ir naujos patirties.“
3. Pradininkas. „Žinote, kiekvienas tėvas nori savo vaikui duoti geriausia. Tad taip jau sutapo, kad darželis, kurį išsirinkome („SOS kaimas“ Šeškinės mikrorajone) sūnui, buvo išties geras, tačiau šio to stigo“,- suintriguoja G. Rutkauskas.
Šis stygius ir nulėmė, kad prieš 12 metų SKM treneris Gintautas Rutkauskas tapo vienu iš darželinukų krepšinio pradininku.
„Tuo metu, kiek esu informuotas, tai buvo visai naujas, dar labai mažai kur propaguojamas dalykas. Pamenu, pakalbėjau su darželio vedėja ir ji buvo nieko prieš, kad darželio salėje prikabintume du krepšius“,- krepšinio savo sūnaus Tauro darželyje pradžią prisimena krepšinio specialistas.
[foto_2] |
G. Rutkausko teigimu, treniruotei laikas buvo skiriamas apie pusė valandos ar 40 minučių, toks pats laikas išlikęs ir iki šiandienos SKM darželinukų treniruotėse. Būta ir draugiškų susitikimų su vaikais iš kitų darželių. „Matydavau, kokie vaikams skausmingi tie pralaimėjimai, todėl laikui bėgant ėmėme daryti taip, kad rungtynės baigtųsi lygiosiomis. Su kitos komandos treneriu ar trenere sugalvodavom būdų, kaip pralaiminčiai komandai pelnyti taškus, kad išplėštų lygiąsias“,- prisiminimais apie mažųjų varžybas dalinasi treneris. |
G. Rutkauskas šį kelią nuėjo dusyk – vieną sykį, kai darželį lankė sūnus Tauras, kitą sykį – jau kaim SOS vaikų kaimo darželį lankė Rokas.
4. Plėšrūnai. Treneris sako, kad sprendimas pradėti dirbti SKM buvo vienas sunkesnių, kurį jam teko priimti, nes tai tarsi nuosprendis dvylikai metų. G. Rutkausko manymu, jei jau pasiimi vaikus nuo mažumės treniruoti, tai turi juos ir užauginti.
„Pradėjus vaikus treniruoti – vidury kelio nesustosi. Tai reiškia, kad pradedi pirma klase ir užbaigi dvylikta. Manau, kad per 12 metų turi išleisti tą vieną kartą gerų krepšininkų Lietuvai“,- sako SKM treneris.
Šiandien, sako Gintautas, nesigailįs savo sprendimo ir šiuo metu treniruoja dvi berniukų komandas labai grėsmingais pavadinimais: „SKM-Tigrai“ ir „SKM-Liūtai“. Šių dviejų Gintauto auklėtinių komandų pavadinimai gimė su trenerio pagalba.
„Taip, ko gero, pavadinimai, mūsų pačių sugalvoti, atitinka šių komandų dvasią. Katės – plėšrios, kovingos, liūtai – lyderiai, tai ir vaikai norėjo į stipriausius lygiuotis. Su vaikais pasitarėme ir drauge išsirinkome pavadinimus“,- komandų pavadinimų kilmę pasakojo liūtų ir tigrų strategas.
5. Ledas. Šiandien treneris mieliau krepšinį iškeičia ir į kitas sporto šakas: futbolą, baseiną, o žiemą renkasi slidinėjimą ir netgi... ledo ritulį! Atvykus pas uošvius, kartais tenka pabūti ir ledo ritulio treneriu. „Su sūnumis pas senelius nuvykę ir ledo ritulį žiemą pažaidžiame. Ten dar yra kitų vaikučių, tai ir juos subūriu ir turime jau visą komandą ledo ritulininkų. Iš šakų, būna, lazdas pasidaro kiti vaikai, vartus pasidarome. Vaikystėje, pamenu, futbolo vartus darydavome iš šiltnamio rėmų...“,- nusišypso treneris, prisiminęs savo vaikystę. 6. Bandelės. Treneris G. Rutkauskas, vaikystėje labiausiai mėgęs braškes ir avietes, pastarosiomis uogomis ne kartą pasivaišindavęs ir nuo kaimynų krūmo, turi ir verslininko gyslelę. Pakurstytas žmonos, nusprendė drauge su Rasa bendrą idėją paversti realybe. „Atvykome į Vilnių ir kažkaip juk reikėjo verstis. Kadangi žmonos mama visą laiką, kiek prisimenu, kepdavo labai skanias bandeles ir pyragaičius bei gamindavo labai gardžiai kitus patiekalus. Tai, panašu, kad tai persidavė ir mano žmonai. Pasitarėme ir žmonos iniciatyva nusprendėme atidaryti bandelių kepyklėlę“,- kelią nuo idėjos iki kepyklėlės prisimena Gintautas. |
[foto_5]
G. Rutkauskas kartas nuo karto tampa ir ledo ritulio treneriu.
Nuotr. iš asm. archyvo |
Kol kas kepyklėlė, pasak Gintauto, pavadinimo neturi ir jo ieško. Išties įdomu, kokiu pavadinimu bus pavadinta kepyklėlė?
Prieš šventes ypač jaučiamas gardėsių poreikis. Skanusis kepyklėlės šimtalapis graibstyte graibstomas ir žmonės vis teiraujasi, kodėl nespėja kepyklėlės šeimininkai kepti ir vykdyti užsakymų.
[foto_3]
Treneris ir šiandien mielai užtraukia vieną kitą dainą, prisimindamas jaunystę.
Nuotr. iš asm. archyvo |
Be verslininko gyslelės treneris
dar turi ir daininko talentą, kuris jį prieš keletą dešimtmečių buvo
nuvedęs net į daugelio dainininkų ar svajojančių jais tapti konkursų
konkursą „Dainų dainelė“. Pasak trenerio, nedaug tuomet trūko iki
laimėjimo. 7. Fanas. Panašu, kad Lietuvoje – šalyje, kurioje, sakoma, yra beveik trys milijonai krepšinio ekspertų, kiekvienas jų turi savo krepšinio komandą, už kurią serga. G. Rutkauskas – išimtis iš taisyklės. Nei jis pernelyg žavisi Kauno BC „Žalgiris“ šio sezono pergalėmis, nei perdėm nuogąstauja dėl Vilniaus „Lietuvos ryto“ nesėkmių, tačiau visgi patvirtina esąs krepšinio fanas. |
„Ne, aš nesergu už kažkurią komandą, tačiau kai žaidžia Lietuvos rinktinė, tuomet man įdomu, aš būnu įsitraukęs“,- sako visas vaikystės vasaras sportui pašventęs Gintautas.
Todėl nėra ir ko stebėtis, kad SKM treneris šią vasarą su visa šeima vyko į Londoną, kur vyko vasaros olimpinės žaidynės, o jose žaidė ir Lietuvos rinktinė. „Manau, prieš rusus tikrai vyrai turėjo galimybę laimėti, bet jau yra kaip yra“,- mintimis apie rinktinės žaidimą Londono olimpinėse žaidynėse dalinasi „SKM-Zanussi“ komandos strategas.
8. Broliai Lavrinovičiai. G. Rutkauskas - įdomių iniciatyvų meistras. 2001 metais, kuomet krepšinio pasaulyje žinomi krepšininkai - broliai Lavrinovičiai - atlikinėjo bausmę Pravieniškių pataisos namuose, SKM treneriui šovė į galvą mintis suburti Kėdainių BC „Nevėžis“ komandos vyrus vizitui (draugiškoms rungtynėms) į Pravieniškes. „Pamenu, užtruko laiko suorganizuoti šitą reikalą, leidimus reikėjo juk gauti. Tačiau tokių brolių dar nebuvau matęs - kaip jie žaidė krepšinį aikštelėje! Tiek užsidegimo buvo, kovingumo žaidime, putos net ėjo“,- prisiminęs tas draugiškas varžybas nusišypso G. Rutkauskas. |
[foto_4] G. Rutkausko iniciatyva vėliau davė vaisių - broliai Lavrinovičiai prisidėjo prie vaikų krepšinio aikštelės atnaujinimo. Nuotr. iš asm. archyvo |
Didelė staigmena treneriui buvo, kuomet krepšininkai, jau atlikę bausmę, ne tik kad neatsisakė, bet ir ženkliai prisidėjo prie krepšinio aikštelės sutvarkymo netoli trenerio namų.
„Nutiko bėda kieme, krepšinio aikštelėje, kur kiemo vaikai žaisdavo krepšinį - nulūžo krepšinio lenta. Paskambinau vienam iš brolių ir papasakojau situaciją, paklausiau, ar galėtų pagelbėti? Ir ką gi - neatsisakė. Kitą dieną atvažiavo, pakabino naują krepšį. O vaikams džiaugsmo buvo! Įvykis čia jau buvo kieme“,- pasakoja G. Rutkauskas, ne kartą pokalbio metu sakantis, kad nemėgtsa apie save kalbėti, nes tai turėtų daryti kiti, jį pažįstantys, žmonės.
[foto_6] Šeima - viena didžiausių G. Rutkausko gyvenimo vertybių.
Nuotr. iš asm. archyvo
|
10. Sala. Šią vasarą treneris su visa šeima stebėjo rinktinės pasirodymą Londono olimpinėse žaidynėse ir svečiavosi pas bičiulius Kembridže. O jeigu nutiktų taip, kad treneris atsidurtų negyvenamoje saloje? Nėra jokios abejonės, kad SKM treneris G. Rutkauskas rastų išeitį net ir sudėtingiausioje situacijoje. Arba... išgyventų ir negyvenamoje saloje!
Tačiau, paklaustas, kokius 3 svarbiausius daiktus
pasiimtų su savimi į negyvenamą salą, treneris nė nemirktelėjęs iškart
atsakė: „Į negyvenamą salą vienareikšmiškai pasiimčiau savo šeimą –
žmoną ir du sūnus“.
|