Skambinkite: 8 679 24 419
Rašykite: info@skm.lt

R. Grajauskas – apie NBA mainų karuselę, laisvųjų agentų rinką ir komentavimą

2019 06 27 Erikas Petrikas/SKM.LT
R. Grajauskas ir M. Blaževič atsakinėjo į jaunųjų talentų klausimus
Nuotr. autorius: Saulius Čirba

Sostinės krepšinio mokyklos (SKM) stovyklos toliau vaikams neleidžia nuobodžiauti. Šįkart į legendinę Lazdynų vidurinę mokyklą atvyko Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) DELFI.TV komentatorius Rokas Grajauskas, su kuriuo kiekvienas NBA rungtynes stebėti yra kur kas įdomiau. Taip pat kartu su R. Grajausku į šią stovyklą atvyko Vilniaus „Ryto“ jaunasis talentas, buvęs SKM žaidėjas – Marek Blaževič.

Po smagaus laiko praleidimo su vaikais – R. Grajauskas sutiko pakalbėti su SKM.LT ir prisiminė įdomiausias rungtynes, pasakė kelis patarimus, kurie yra naudingi komentuojant rungtynes bei papasakojo apie praėjusius mainus stipriausioje pasaulio lygoje.

Nuotraukų galerija

BF6O8067

R. Grajauskas po įdomaus vaikų klausimo/Nuotr. autorius S. Čirba

Kaip jūsų vertėjo, aktoriaus, teatro studijos vadovo gyvenime atsirado komentavimas?

– Nuo pat vaikystės įsivaizdavau, jog norėčiau komentuoti ir tada, kai atsirado galimybė, tai ta galimybe suskubau pasinaudoti. Laimėjau Viasat Sport Baltic komentatoriaus konkursą, kurio prizas buvo vieną kartą pakomentuoti futbolo rungtynes kartu su Gediminu Reklaičiu.

Pakomentavome futbolą, jam visai patiko, buvo smagu dirbti, o galiausiai po daugmaž mėnesio man paskambino tas pats G. Reklaitis ir paklausė ar vis dar ieškau komentatoriaus darbo, nes Sport 1 ieško komentatoriaus, o aš atsakiau žinoma. Komentuojant Sport 1 įtikau tiems žmonėms, tad taip viskas ir prasidėjo.

Kai pradėjote komentuoti – ar turėjote kokį nors komentatoriaus pavyzdį, į kurį lygiavotės?

– Faktiškai visi, kas komentavo nuo tų laikų, kuomet aš buvau mažas. Tiek Linas Kunigėlis, tiek Robertas Petrauskas, tiek Tautvydas Meškonis. Vaikystėje man atrodė, jog tas, kuris bėgioja, žaidžia yra kietas, tačiau tas, kuris kalba, kuris viską žino, tai tas yra dievas šitoje sferoje. Dėl to visi tie žmonės, kurie komentavo nuo 1993 iki 2003 man padarė vienokią ar kitokią įtaką.

Kuo skiriasi komentavimas NBA rungtynių nuo tarkime Eurolygos, Europos taurės rungtynių?

– Skiriasi meistriškumai, greičiai, bet ir pati atmosfera yra kitokia. NBA yra labiau šou produktas ir komentuodamas NBA gali įdėti daugiau entuziazmo, kuris tinka tai atmosferai, bet pavyzdžiui netinka tai pačiai Eurolygai. Jeigu taip pat it NBA komentuotum Eurolygos rungtynes, atrodytų, jog kažkas prasilenkia, nesusiderina, tad NBA tuo atžvilgiu yra man mielesnis, artimesnis krepšinis.

BF6O8164

R. Grajauskas smagiai leidžia laiką su SKM jaunimu/Nuotr. autorius S. Čirba

Pats labai aktyviai domitės NBA virtuve, kas būtent jus taip žavi apie NBA? Ir kuo ši lyga prikausto eilinį žiūrovą?

– Viskas. Tai yra pajėgiausia krepšinio lyga ir ten žaidžia talentingiausi krepšininkai. Aš suprantu NBA skeptikus, kurie labiau vertina Eurolygos krepšinį arba tarptautinį, rinktinių krepšinį, bet NBA yra melodrama, kuri tęsiasi visus metus ir tuo pačiu viskas, kas vyksta informacijos prieinamumo, pateikimo atžvilgiu yra patogiai pasiekiama ir labai patogiai priimama.

Nors ir dabar sezonas nebevyksta, tačiau NBA toliau vyksta milijonas dalykų. NBA tas produktas, kuris prikausto dėmesį 11 mėnesių per metus.

Per visą gyvenimą tikriausiai teko komentuoti daug rungtynių, kokias rungtynes išskirtumėte, kurias labiausiai patiko komentuoti? Kodėl?

– Svarbių futbolo rungtynių neteko komentuoti, tiesa Olandijos lygoje buvo labai įdomi situacija, kuomet Amsterdamo „Ajax“ pirmavo visą sezoną, bet paskutinėse rungtynėse su Dutenhemo „De Graffshap“ ir „PSV“ laimėjo savo paskutiniąsias rungtynes, tad paskutinėmis minutėmis viskas apsivertė ir visgi „PSV“ tapo čempionais.

Iš krepšinio labiausiai įsiminė 2016 metų NBA finalai, kurie buvo nežmoniški. Mirsiu, nepamiršiu, kaip viskas šiuose finaluose viskas klostėsi (šypsosi).

Dar man įsiminė 2016 m. rungtynės, kuomet Stephenas Curry pataikė vos ne iš vidurio, išlygino 12 taiklių tritaškių rekordą ir išplėšė savo komandai pergalę.

Ar buvo įvykęs kažkoks nemalonus dalykas komentuojant rungtynes – nerišli kalba, nusikeikimas?

– Šitokių dalykų būna visada, kadangi komentavimas yra improvizacija, o viena iš improvizacijos taisyklių yra, kad nėra tokio dalyko kaip klaida, yra tiesiog neteisingas interpretacijos išsprendimas, tad jeigu kažką pasakai ne taip, tai visada gali išsukti, išvinguriuoti taip, kad viskas būtų logiška.

Viena situacija buvo šiemet, kuomet su vienu kolega komentavome rungtynes neišsijungė mikrofono ir tiesiai į eterį pasakė „Klay Thompson game“ ir nieko tame nieko blogo, necenzūrinio nebuvo, bet tai tiesiog išėjo į tiesioginį eterį, nors nenorėjo to skirti tiesioginiam eteriui.

Lietuvos komentatorių rinką po truputį įeina jaunimas. Kokių patarimų galėtumėte skirti jaunuoliams, kurie galbūt svajoja būti krepšinio, ar bet kokio kito sporto komentatoriais?

– Siūlyčiau vengti klišinių frazių, nes pas mus yra labai daug negyvai įsiėdusių eilučių, kurias vartoja visi. Pavyzdžiui „atsidaro savo taškų sąskaitą“ – yra milijonas daugiau būdų pasakyti, kaip žaidėjas pelnė pirmuosius savo taškus, bet visi kartoja šią frazę. Visose situacijose, kai kažkas ateina į galvą – paieškoti būdų, kaip kitaip išreikšti mintį nei tos frazės, kurios yra vartojamos visada.

Ar nustebino, jog Deividas Sirvydis buvo pakankamai aukštai pašauktas antrajame draftų rate?

– Taip, nustebino. Iš tikrųjų nesitikėjau, bet būtent tą akimirką, kai žiūrėjau draftus buvo tokia nuojauta, kad nejaugi taip aukštai pašaukė. Nepilnai minutei apsidžiaugiau, jog jis žais Dalase, tačiau, kai sužinojau, jog žais Detroite, tai, manau, jam bus sunku, nes pačiame Detroite irgi yra sudėtinga situacija.

„Pistons“ yra įstrigusi pačiame viduriuke – jie nėra pakankamai gera komanda, kad kovotų dėl čempionų titulų, tačiau nėra ir tokia prasta komanda, kuri gautų aukštus šaukimus ir gautų kažkokio papildomo talento. Tuo pačiu Detroito ekipa neturi pinigų algų biudžete, tad tai neleidžia prisivilioti žvaigždžių.

Labai sunku prognozuoti, kaip bandys Detroito komanda išspręsti šią situaciją, tačiau tikėkimės, kad Deividas, kurį taip aukštai pašaukė, gaus G lygos (dukterinė NBA lyga – aut. past.) patirties ir tuo pačiu, jog vieną dieną įsitvirtins Detroito „Pistons“ – būtų labai smagu.

BF6O8298

R. Grajauskas, viduryje dar vienas potencialus NBA šaukimas M. Blaževič ir E. Petrikas/Nuotr. autorius S. Čirba

Ar Anthony Daviso mainai į „Lakers“ iškart padarė Los Andželo komandą viena favoričių Vakarų konferencijoje?

– „Lakers“ komandai kol kas dar trūksta kelių domino detalių, kurios nukris laisvųjų agentų rinkoje. Daug yra komandų, kurios gali aplenkti „Lakers“, bet iš esmės taip – Los Andželo komanda neturėjo kitų būdų prisivilioti kitokių žvaigždžių, nors ir jie turi vietos algų biudžeto erdvėje.

Vis dėlto niekas nesiveržia žaisti Los Andžele, kadangi ten yra labai neaiški situacija su klubo valdyba, neaiškūs organizacijos priimami sprendimai, neaišku, kas išvis vadovauja šiai organizacijai – ar tai Jeanie Buss, ar tai generalinis vadybininkas Rob Pelinka, ar Kurtas Rambisas su žmona, kuri turi specialiai sugalvotas pareigas – projektų koordinatorius.

„Lakers“ reikėjo atlikti šiuos mainus. Mano manymu – tai teisingas sprendimas, tačiau „Lakers“ atidavė labai daug ateities šaukimų, labai stipriai rizikuoja, kadangi LeBronas Jamesas neeina jaunyn, o Anthony Davisas pastaruosius du sezonus sužaidė be didelių traumų, tačiau per visą karjerą turėjęs daug sveikatos problemų, tad užmauti čempionų žiedų neketinčiau, bet dabar yra didesni šansai laimėti nei prieš atliekant mainus.

Kaip manote, koks gali būti netikėčiausias NBA laisvojo agento ėjimas šią vasarą?

– Sunku pasakyti, tačiau būtų labai netikėta, jei Kawhi Leonardas nueitų į komandą, su kuria jis nebuvo visiškai siejamas, su kuria jis neturėtų jokių sąsajų – pavyzdžiui Orlando „Magic“ ar kažkas panašaus.

Manau, jog tų netikėtumų ar taip, ar taip bus. Viskas pamažu aiškėja, dėliojasi, bet šita vasara ir ateinantis sezonas bus pagaliau žvėriškai įdomus, kadangi nebus aišku, kuri komanda turi didžiausius šansus tapti čempionais.

Kaip vertinate SKM darbą?

– Sveikinimai laimėjus pirmąją vietą berniukų reitinge, šaunuoliai! Viskas gerai atrodo. Smagu, jog vaikai turi kuo užsiimti, gali tuo užsiimti saugioje aplinkoje ir tuo pačiu tobulėti ne tik kaip būsimieji sportininkai, bet ir kaip žmonės, kaip kolektyvo dalis, kaip bendruomenės dalis, o tokios stovyklos yra labai sveikintina iniciatyva ir aš labai palaikau tokio pobūdžio stovyklas bei tokius renginius, susitikimus su svečiais.

BF6O8108

Bendra stovyklautojų, trenerių ir svečių nuotrauka/Nuotr. autorius S. Čirba

Naujienų sąrašas