- Pradžia
- Naujienos
- SKM naujienos
- SKM direktorius Justas Jankauskas – apie mokyklos augimą ir ambicijas
SKM direktorius Justas Jankauskas – apie mokyklos augimą ir ambicijas
Prasidėjusi vos keliomis treniruotėmis per savaitę, keliolika vaikų ir viena sale – kelių moksleivių iniciatyva ilgainiui virto didžiausia jaunųjų krepšininkų kalve Lietuvoje. Vienas pirmųjų Sostinės krepšinio mokyklos (SKM) idėja patikėjęs, su bendraminčiais ją auginęs ir pats drauge tobulėjęs Justas Jankauskas rudenį tapo mokyklos vadovu. Šioje kėdėje jau apsipratusį specialistą kalbinome apie perspektyvas, pasiekimus ir jaunųjų krepšininkų situaciją Vilniuje.
Baigiantis 2016 metams J. Jankauskas SKM vairą perėmė iš ilgamečio bendražygio Andriaus Čerškaus. Šie vyrai petys petin dirbo nuo 2006-ųjų.
„Andrius mane įtraukė. Buvome jauni, aš – vienuoliktokas, jis – dvyliktokas. Pradėjome dirbti Lietuvos vaikų ir jaunimo centre, išvažiavome į kelias vasaros stovyklas ir prasidėjo SKM veikla“, - pasakojo direktorius.
Ilgą laiką jis pats treniravo vaikus. Vėliau treniruotes derino su darbu administracijoje, tačiau praėjusiais metais paliko trenerio pareigas ir tapo A. Čerškaus pavaduotoju.
„Neslėpsiu, šiek tiek pasiilgstu tiesioginio darbo su vaikais. Tai suteikia labai gerų emocijų. Gera matyti, kaip jie auga ir tobulėja. Tačiau, manau, kad dabartinėse pareigose galiu padaryti daug daugiau“, - kalbėjo direktorius.
-Kartu su bendražygiais krepšinio projektą, vėliau virtusį viena perspektyviausių mokyklų Lietuvoje, pradėjote nuo nulio. Kaip apibūdintumėte per dešimtmetį padarytą progresą?
-Jis vyksta nuolat. Kiekvienais metais augame, plečiamės, tobulėjame. Pradėjome nuo dviejų grupių vienoje mokykloje, tačiau su laiku jų daugėjo, prisijungė darželiai.
Iš pradžių ir SKM biuras buvo tik mažas kambariukas. Vėliau išaugome į didesnį, o dabar mus galite rasti jau dideliame ir erdviame biure.
Augome visose srityse, o tuo pačiu kilo ir rezultatai. Pirmaisiais metais, kai pradėjome žaisti Moksleivių krepšinio lygoje, turėjome tik vieną komandą ir ji buvo turnyro lentelės dugne. 2014-aisiais laimėjome „Pirmąjį įššūkį“, kitą sezoną metais jaunesni vaikinai tai pakartojo.
Tad galiu drąsiai sakyti, kad tobulėjome ir vis dar tobulėjame visose srityje: nuo sporto salių, vaikų skaičiaus, rezultatų, iki administracijos ir mokyklos patalpų.
-Priimdama visus norinčius sportuoti SKM tapo didžiausia krepšinio mokykla Lietuvoje. Tačiau, regis, jau kurį laiką žengiama nebe kiekybės, bet kokybės keliu.
-Iš pradžių mūsų tikslas buvo vaikų užimtumas ir sveika gyvensena. Treniruotės patogiose vietose, kur susirinktų kuo daugiau vaikų, kad jie nesibastytų gatvėmis, sportuotų.
Tačiau tas skaičius taip sparčiai augo, kad dabar jau galime daryti atrankas ne tik į pirmas, bet ir antras, trečias, kartais net penktas komandas, kurios varžosi MKL.
Stengiamės tobulinti ir treniruočių procesą. Dabar pagrindinės komandos bent kartą per savaitę treniruojasi su fizinio rengimo treneriu. Pradėjome rengti individualias treniruotes, taip pat planuojame įtraukti ir darbą su kineziterapeutais.
Atsiranda profesionalumas, aukštesnis lygis. Stengiamės kilti ir gerinti treniruočių kokybę, individualius jaunųjų krepšininkų įgūdžius, fizinį pasiruošimą.
-Daug apie organizacijos darbą pasako ir sustiprėjęs trenerių kolektyvas. Kaip pavyko prisivilioti į kolektyvą tokius patyrusius specialistus?
-Galbūt treneriams iš šono geriau matyti mūsų organizacijos tobulėjimas ir augimas? Labai smagu, kad pernai prisijungė Egidijus Ženevičius, kuris dabar koordinuoja visą sporto sritį. Šis specialistas turi daug minčių, kur ir kaip mums tobulėti ir dar labiau pakelti kokybę.
Taip pat trys treneriai iš Š. Marčiulionio krepšinio akademijos – Gintautas Vileita, Tomas Purlys ir Donatas Sabaliauskas. Tomas šiais metais treniruoja Talentų U15 kartos vaikinų komandą.
Šie specialistai labai sustiprino komandą, tačiau visi treneriai, kurie dirbo pas mus anksčiau, yra labai patyrę, talentingi ir stiprūs. Tad ir anksčiau mūsų kolektyvas buvo galingas. Žinoma, dabar, turime dar daugiau galimybių užauginti stiprius vaikus ir pajėgią krepšinio kartą.
-Akivaizdu, kad rezultatai ir organizacija sparčiai žengė į priekį, tačiau SKM vis dar neturi savo krepšinio salės. Ar ji yra mokyklos planuose?
-Apie salę vis pasikalbame, tačiau tai nėra toks paprastas projektas. Šiuo metu treniruojamės ir žaidžiame mokyklų salėse, stengiamės investuoti į jas: pastatyti krepšius, padėti renovuoti.
Sava salė visada yra mūsų mintyse, todėl ieškome sprendimų ir investuotojų, kurie mums padėtų. Mums vieniems nėra taip paprasta šį projektą įgyvendinti.
-Nemažai krepšinio mokyklų talentų žvalgosi ir kituose miestuose. Kodėl SKM nekviečia gabių žaidėjų į Vilnių?
-Auga tikrai stiprios mūsų pačių kartos ir jų papildomai stiprinti nėra būtina. Mūsų komandos pačios kovoja dėl pirmų vietą.
Vis dėlto, ateityje po truputį ieškosime būdų, kaip talentingus vaikus atsivežti į Vilnių ir auginti, kaip savo mokyklos auklėtinius, kurie padėtų siekti čempionų titulo.
-Vilniuje šiuo metu dominuoja trys krepšinio mokyklos: SKM, Vilniaus krepšinio mokykla (VKM) ir Šarūno Marčiulionio krepšinio akademija (ŠMKA). Kaip vyksta konkurencija tarp šių įstaigų?
-VKM ir ŠMKA yra stiprios mokyklos ir konkurencija su jomis yra tie akseleratoriai, varantys mus į priekį. Kai augome, stengėmės sekti šių mokyklų pavyzdžiu. Jų rezultatai buvo mūsų siekis. Konkurencija tarp šių mokyklų yra sveika ir visiems reikalinga.
-Šiais metais jungtinė Vilniaus krepšinio mokyklų komanda „LEU-Safety Style“ debiutavo Regionų krepšinio lygos (RKL) varžybose. Kaip vertinate pirmąjį sezoną?
-Tikrai gerai. Gal kažkokių ypatingų rezultatų ir neparodė, bet juk ne toks buvo komandos tikslas.
Burdami šią komandą siekėme vaikų tobulėjimo ir augimo. Siekėme sukurti terpę, kur jie galėtų baigę krepšinio mokyklą toliau tobulėti aukštesniame lygyje. Matome, kad tai vyksta.
Tai taip pat tapo motyvacija vyresniems SKM auklėtiniams, nes jie mato komandą, kurioje galės toliau žaisti. Tai tikrai geras ir pavykęs projektas.
-Dar vienas, šį sezoną startavęs SKM projektas – mėnesio MVP. Tikriausiai, taip stengiatės motyvuoti jaunuosius krepšininkus. Ar pavyksta?
-Tikrai taip, tai didžiulis motyvacijos užtaisas. Vaikai gauna galimybę pasitreniruoti su profesionalia komanda ir dar nė vienas nebuvo nusivylęs. Jie pamato, kaip dirba profesionalai, būna labai šiltai priimami, pasikrauna puikių emocijų. Be to, ir patys krepšininkai stengiasi vaikus paskatinti.
Gaila, kad tik po vieną žaidėją galime išrinkti, bet stengiamės apimti visas amžiaus grupes. Tikimės, kad kitais metais pavyks šį projektą išplėsti.
-Kokius socialinius projektus vykdo SKM ir kodėl mokyklai tai yra svarbu?
-Šiuo metu kartu su Kazickų šeimos fondu vykdome didelį projektą „Krepšinio galia“. Vaikų dienos centrų auklėtiniai visoje Lietuvoje įtraukiami į krepšinio veiklą. Taip stengiamės vaikus sudominti ir įtraukti į visuomenei naudingą veiklą.
Stengiamės sudalyvauti ir vienkartiniuose projektuose. Štai dalyvavome „Maisto banko“ projekte „Kviečiu į svečius“, nuolat dalyvaujame akcijoje „Darom“.
Manau, tokie projektai parodo, kad esame ne tik krepšinio mokykla, bet kartu stengiamės ugdyti gerus ir socialiai atsakingus žmones, kurie suprastų visuomenės poreikius ir teiktų jai naudą.
-SKM bendruomenė yra glaudi ir aktyvi. Kodėl mokyklos vadovams svarbu, kad ji tokia būtų?
-Be bendruomenės nebūtų ir SKM. Stengiamės vykdyti įvairiausias veiklas ne tik vaikams, įtraukiame ir tėvelius. Pavyzdžiui, nemokamos tėvelių ir vaikų treniruotės, žygiai, šventės. Norime, kad visi susirinktų ir pasibūtų bendruomenėje. Būdami kartu galime išgirsti bendruomenės nuomonę. Tėveliai - mūsų varikliukas, kuris varo į priekį ir papriekaištauja, kai reikia.
-Kokią SKM įsivaizduojate po dešimtmečio?
-Manau, tuomet ne vienas SKM auklėtinis žais savo amžiaus Lietuvos rinktinėje, o pati mokykla bus viena didžiausių krepšinio jėgų ne tik Vilniuje, bet ir visoje šalyje.
Tuomet jau būsime užauginę kelias SKM kartas, kurios su mumis – nuo pat darželio. Manau, būtent tuomet matysime tikrąjį SKM piramidės rezultatą ir galėsime įvertinti, kiek naudinga vaikams sportuoti nuo mažų dienų.