Skambinkite: 8 679 24 419
Rašykite: info@skm.lt

Kas yra geras treneris?

2014 04 02 Rūtenis Paulauskas, SKM

Nuotr. autorius: Karolis Kavolėlis
Kas yra geras treneris? Tai tas, kuris laimi titulus - čempionatus, taurės varžybas, turnyrus. Tai tas, kuris išugdo rinktinių žaidėjus, Europos ir pasaulio čempionus bei prizininkus. Tai tas, kuris gauna vardinį pripažinimą - tampa geriausiu šalies treneriu arba metų žmogumi!

Koks dar yra gero trenerio požymis, vertas „nominacijos“? Šių dienų krepšinyje dėmesio tikrai sulaukia atvejis, kai treneris dirba kelis metus klube, komandoje, rinktinėje ir net sporto mokykloje. Ar galima būtų įsivaizduoti, kad šių dienų Kauno „Žalgiryje“ treneris S. Štombergas nuosekliai dirbs 10 metų, kaip kad tą padarė treneris V. Garastas?

Ar nenustebtumėt, jei naujasis Vilniaus „Lietuvos ryto“ treneris Dainius Adomaitis, darbuotųsi ištisus 12 metų, kaip tą padarė Vilniaus „Statybos“ treneris R. Endrijaitis? Taigi, kodėl ilgą darbo stažą viename klube, galima vertinti kaip karjeros sėkmę?

Nemanau, kad per paskutinį dešimtmetį, reikalavimai treneriams labai pasikeitė. Konkurencija tarp klubų ir tarp pačių trenerių buvo ir bus labai didelė. Todėl belieka manyti, jog „geras“ treneris yra laimintis treneris. Tačiau ar yra tik laiminčių trenerių? Nėra.

Visgi trenerių, kurie yra labai paklausūs krepšinio rinkoje yra nemažai. Kokios savybės treneriams padeda ne tik laimėti, bet ir būti paklausiais darbo rinkoje?  

Metodinės žinios ir profesinis intelektas.
 Žaidėjai ir vadovai greitai perpranta trenerio „filosofiją“. Treniravimas, remiantis paviršutinišku ir neargumentuotu plepėjimu, labai dažnai sumažina ilgalaikio darbo perspektyvą.

Socialiniai įgūdžiai. 
Trenerio mokėjimas bendrauti su žaidėjais, teisėjais, žiūrovais ir žiniasklaida. Ypač svarus tampa mokėjimas bendrauti su komandos administracija, gebėjimas priimti kritiką ir į ją pozityviai reaguoti.

Vadybiniai gebėjimai. Treneris yra krepšinio rinkos dalyvis. Jis turi mokėti į savo komandą pritraukti geriausius žaidėjus ir tuo pat metu būti taupus komandos biudžetininkas. Jam turi būti svarbi reklama, bendravimas su krepšinio agentais ir viešinimasis žiniasklaidoje.

Darbštumas ir atsidavimas. Vargu ar surasime dar bent vieną profesiją, kurioje yra dirbama 24 val. per parą. Treneris neapleidžia savo planų nei dieną, nei naktį. Jis žino visų savo varžovų silpnąsias vietas ir jų žaidimo derinius, mintyse peržaidžia visas situacijas.

Sportinė sėkmė. Pripažinimą gali lemti viena sėkminga akimirka arba laimingas atsitiktinumas. Geriausi treneriai yra ne tik ugdymo specialistai, bet ir „Fortūnos draugai“ ar „laimės kūdikiai“, laimėję turnyrus paskutinę sekundę.

Išvardinau treniravimo siekinius ir pamaniau, kad tikrai visko per gyvenimą negalima išmokti. Daugelis jų taip ir lieka siekiniais, o kai kurie jų tiesiog yra „gamtos dovanos“, apibūdinamos asmeniniu talentu. Todėl retai kada vieno trenerio asmenyje, pamatysime gerą varžybų strategą ir labai gerą psichologą, gerą vadybininką ir pedantišką pratybų planuotoją.

Treneris, pajutęs, kad turi gabumų vienoje srityje, turėtų kantriai ir ilgai tobulintis, kad jo asmenyje atsiskleistų tikrasis talentas. Ilgalaikis stažas krepšinio klube apie trenerį daug ką pasako.   
       
Rūtenis Paulauskas, SKM  

Naujienų sąrašas