Skambinkite: 8 679 24 419
Rašykite: info@skm.lt

Paklydėlis, kurį į tikrąjį kelią atvedė muzika

2013 02 21 Ieva Dirmaitė, SKM.lt
SKM treneris Dainius Jurgutis augo sportininkų, muzikų ir pedagogų šeimoje.
Nuotr. autorius: SKM.lt
Dar viena savaitė, dar viena neeilinė ir spalvinga Sostinės krepšinio mokyklos (SKM) asmenybė atskleidė 10 įdomiausių skyrių iš savo gyvenimo knygos. Pristatome šios savaitės rubrikos „Trenerio portretas“ svečią - trenerį ir reperį Dainių Jurgutį-Shamą!

 

1. Tapetai. SKM treneris D. Jurgutis nuo mažens gyveno ir augo Vilniaus priemiestyje - Nemenčinėje, kur taipogi lankė ir Nemenčinės antrąją vidurinę mokyklą. Tačiau jau vieneri metai, kai treneris įsiliejo į sostinės gyventojų būrį. Su kokiais iššūkiais teko susidurti?

„Šiaip jau metai, bet nuolatiniais gyventojais namuose jau tapome prieš kokius septynis mėnesius. Penkis mėnesius vien atėmė remonto darbai, kuriuos pats dariau. Žudikai, kitaip sakant, nori taupyti, kentėk“,- šypteli dabar Viršuliškių mikrorajono naujokas.

Pasak Dainiaus, sunkiausia, tvarkantis būstą, buvo klijuoti tapetus, nes tai – gana nuobodus darbas: „Reikia lyginti juos, aš gi vyras – įkali, prikali, išpjauni, sugręži. Viskas paprasta, o tada, prisimenu, tris savaites tais tapetais klijavome pusantro kambario“.

Paradoksalu, kad pirmoji specialybė, į kurią buvo įstojęs Dainius, sekdamas tėčio pėdomis, buvo statybos inžinerija Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU). „Taip, iš pradžių juk ir studijavau statybos inžinerijoje, bet ligi šiol sunku prisiversti užsiimti statybos darbais. Galiu papaišyti kokį namo eskizą, suprojektuoti statinį, bet tik ne užsiimti jo statyba“,- purto galvą buvęs VGTU studentas.

[foto_2]
Šiandien Dainius garsiai išsako savo nuomonę.
Nuotr. iš asmeninio albumo

 

2. Liūtas. SKM darželinukų treneris gimė per Žolinę – rugpjūčio 15 dieną. Pagal zodiako ženklą Dainius – liūtas. „Taip, tikrai, ypač kas mato mane iš šono, sako, kad turiu tų liūtiškų savybių. Dažniausiai tai pasireiškia ginant savo poziciją, juolab, kai tikrai esu teisus kuriuo nors klausimu, o pašnekovas – ne. Mėgstu būti teisus“,- visai rimtai sako Dainius.

Pasak D. Jurgučio, jis visuomet stengiasi kalbėti tai, ką išmano ir žino. „Mėgstu, kai esame grupėje žmonių ir visi klauso manęs. Mano žodis turi būti įstatymas! Kaip tikro liūto“,- tvirtai sako SKM liūtas.

3. Šeima. Dainius, kitamęt švęsiantis savo 30-ąjį jubiliejų, sako, kad ateinančio dešimtmečio planuose – savi vaikai. „Žmona norėtų trijų, o aš dviejų“,- kompromiso vardan šioje situacijoje Dainius pasisako už vieną ir nusijuokia.

Pats SKM darželinukų treneris augo muzikų, pedagogų ir sportininkų šeimoje. Dainiaus tėtis žaidė krepšinį, Dainiaus mama buvo SSRS moterų rankinio rinktinės vartininkė, tuo tarpu Dainiaus dėdė Kęstutis Šapka yra šuolio į aukštį Europos čempionas, atstovavęs Lietuvai vasaros olimpinėse žaidynėse Vokietijoje 1972 metais. Štai o Dainiaus senelis buvo dirigentas.

Taip pat Dainius turi 6 metais vyresnę seserį Astą, kuri yra pradinių klasių mokytoja. Dainius pasakoja, kad iki dešimtos jo klasės, su sese nuolat pešdavosi ir kariaudavo, tačiau vėliau viskas staiga pasibaigė, o ypač liūdna buvo, kai sesuo ištekėjo: „Graudus momentas buvo, kai atvežė jau vestuvinę suknelę ir pakabino kambaryje. Tada jau galutinai atėjo suvokimas, kad sesuo išeina“.

4. Jaunikis. Šią vasarą SKM darželinukų treneris ir pats sumainė aukso žiedus su savo ilgamete mylimąja Eugenija, su kuria iki vestuvių Dainius draugavo net aštuonis metus!

„Susipažinome, kai studijavau pirmame kurse. Draugavome aštuonis metus ir štai vedžiau - nei per jaunas, nei per senas. Tačiau pasipiršau 2009 metais, tačiau dėl darbų teko keliems metams atidėti mūsų šventę“,- atvirai sako Eugenijos jaunikis.

Anot Dainiaus, jis tvirtai žinojo, kad norės savo gyvenimą susieti su būtent šia mergina. Tą didvyriškai ir padarė ir dabar SKM trenerio ranką puošia žiedas!

5. Oranžinis kamuolys. Pirmą kartą tą oranžinį kamuolį, dėl kurio Lietuvoje nuolat verda aistros, Dainius į rankas paėmė būdamas šešerių.

  [foto_3]
Po ilgos draugystės D. Jurgutis vedė savo draugę Eugeniją.
Nuotr. iš asmeninio albumo

„Mano tėvas buvo krepšininkas ir žaidė tais laikais Vilniaus krepšinio klubo „Statyba“ dubleriu, o kadangi kilęs iš Mažeikių, tai ilgai buvo ir Mažeikių komandos lyderiu, kol jį pakvietė žaisti į Vilnių. Tačiau tėtis dėl man vis dar nežinomų priežasčių vieną dieną krepšinį metė“,- prisimena tėčio įtaką krepšinio pasirinkimui vaikystėje Dainius.

„Kažkada su tėvu esame žaidę krepšinį vienas prieš vieną. Tai – mano gyvenimo gražiausias pasiekimas, kurį aš, būdamas vaikas, norėjau įgyvendinti. Aišku, po kelias dienas trukusios kovos, rezultatas buvo 1:1. Tai buvo išties įsimintinas momentas, kurį aš labai norėčiau pakartoti su savo sūnumi“,- atvirauja SKM darželinukų treneris.

Dainius dabar nusišypso, pasakodamas apie pirmąsias treniruotes Šarūno Marčiulonio krepšinio akademijoje (ŠMKA, tuomet dar buvo krepšinio mokykla – red. past.). Mat du treneriai, kurie išliko autoritetais Dainiui ligi šių dienų, šiandien tapo jo kolegomis Sostinės krepšinio mokykloje (SKM), kurioje Dainius dirba jau trečią sezoną ir treniruoja keturių darželių – „Lokiuko“, „Vilijos“, „Vėrinėlio“ ir „Gelvonėlio“ – auklėtinius.

Pirmasis pėdsaką Dainiaus gyvenimo supratime paliko vienas pirmųjų Dainiaus trenerių – Gintaras Razutis, o vėliau jį treniravo SKM treneris Egidijus Ženevičius.

„Tai buvo mano antri tėvai, kuriuos aš turėjau ir gerbiau jų darbą“,- prisipažįsta D. Jurgutis, prisimindamas, jog sunkiausia krepšinyje jam buvo išmokti dvižingsnio.

6. Mokytojas. Dainius sako, jog ir dabar šį sunkumą pastebi tarp savo moksleivių. Mat SKM treneris dar dirba Vilniaus Petro Vileišio progimnazijoje kūno kultūros mokytoju. Taip pat Dainius yra ir mokyklos krepšinio rinktinės treneris.

Tačiau D. Jurgutis nuolat savo auklėtiniams pabrėžia mokslo svarbą, stengiasi įskiepyti, jog kiekvienas jų vien sportu negyventų.

„Tiek savo mažiausiems, tiek vyresniems kartoju, kad negalima apsiriboti vien krepšiniu. Reikia siekti daugiau. Turi būti pirmas mokykloje, turi būti pirmas ir salėje, nes krepšinis iš dalies yra grubus sportas, vienas stuktelėjimas ar kritinis momentas rungtynių ar treniruotės metu ir viskas. Tuomet lieka tik mokslas“,- savo patirtį, sukauptą po nugaros traumos ir negalėjimo sportuoti pusantrų metų, auklėtiniams stengiasi perteikti Dainius.

[foto_4]
Dainius sako, kelionės yra geras dalykas.
Nuotr. iš asmeninio albumo

 

7. Kipras. Tai kraštas, į kurį, anot Dainiaus, jis niekada nebenorėtų grįžti. „Teko darbuotis vieną vasarą šioje šalyje, tad ir gyvenimo paragavau ten. Čia vieni per kitus lipo, kad kažkur geriau įsitaisytų... Galbūt jei važiuoji ten atostogauti, gal ir nieko, nors ne, vis vien ne. Net už dyką ten negrįžčiau“,- įsikinęs SKM treneris.

Dainius patikina, jog mėgsta keliauti, o drauge ir prisipažįsta, kad jo svajonė yra Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV). „Turime tokią idėją, planą su draugais vykti mėnesiui į Ameriką ir ją per tą laiką pamatyti, išmaišyti bei pervažiuoti skersai išilgai“,- dalinasi ateities planais D. Jurgutis.

8. Reperis. Dainius šiandien nebeįsivaizduoja savo gyvenimo be muzikos bei jos kūrimo, tekstų rašymo. „Visi buvo prieš mano muziką, o būtent senelis ir sakė, kad daryčiau muziką. Tiesa, jis negalvojo, kad aš darau tokią muziką“,- šypteli Shamo slapyvardžiu žinomas Lietuvos reperis.

Pirmieji bandymai buvo dar mokykloje, kuomet Dainius mokėsi vienuoliktoje klasėje, vėliau būtent muzika padėjo įveikti sunkių emocijų, Dainiaus teigimu, net depresija paženklintą pusmetį.
„Statybos inžinerijos studijų pusmetis man buvo tikros depresijos laikas, nes aš ateidavau prie universiteto ir kažkas manyje nutikdavo, tyla... Paskaitose buvo labai sunku išsėdėti, grįžęs namo, sėdėdavau tamsoje ir tyloje ir galvodavau, kaip ištverti ten kitą dieną“,- prisiminimais dalinasi Dainius.
 

Dainius prisimena, kad čia lemtingas buvo mamos žodis – ji liepė šitas studijas mesti. „Mečiau. Ir tuo metu man buvo likusi tik muzika. Tada aš nusiunčiau savo dainų demo versiją šiandien žinomam žmogui Gabrieliui Liaudanskui-Svarui, kurio atrašytas laiškas buvo tarsi šviesos spindulys į mane. Jo laiškas padėjo pagrindus mano ateičiai – pradėjus tada su juo bendrauti, man šiandien Svaras tapo vienu didžiai ir labiausiai mano gerbiamų žmonių“,- prisipažįsta muzikantas.

Dainius jau yra išleidęs du albumus: lyriškas ir elegiškas „Paliktas krantas“ (2006) ir „Shamas“ (2011). Shamas sako, kad galbūt šių metų pabaigoje dienos šviesą išvys jau ir trečiasis albumas.

9. Raidės. Pasisukus kalbai apie laisvalaikio pomėgius bei knygas, kurias, Dainius prisipažįsta, mėgstantis skaityti, SKM treneris iš kuprinės išsitraukia knygą ir parodo, sakydamas: „Dabar šitą skaitau“. 

  [foto_5]
Shamas svečiavosi ir radijo stoties ZIPfm studijoje.
Nuotr. iš asmeninio albumo

Rankose atsidūria Williamo Somerseto Maughamo knyga „Pyragai ir alus, arba skeletas spintoje“ – nedidelė, minkštais viršeliais knyga, kurioje skirtuką atstoja mokykloje tarp kolegų išsitraukta Giuseppe Mazzini sentencija: „Švari, nuoširdi, karšta ir nepailstanti siela – tai šventovė, kurioje visų lengviausia išgirsti tiesos atradimą“.

Akimirką SKM treneris susimąsto, pasvarsto ir sako, kad, ko gero, ši sentencija tikrai jam tinka. Tačiau gyvenimo moto yra tapusi žinomo brazilų rašytojo ir novelisto Paulo Coelho mintis: „Jeigu kažko tikrai trokšti, visas pasaulis slapčia padeda tau tai įgyvendinti“.

„Paskutinė mano perskaityta knyga, – priduria Dainius – buvo amerikiečių bestseleris, Dano Browno knyga „Skaitmeninė tvirtovė““. Dainius sako, kad patinka jam D. Browno kūryba, nes skaitant jo kūrinius gali pamąstyti, paieškoti ir pats atsakymų.

10. Autoritetas. „Yra daug žmonių, kuriais galima žavėtis už jų darbus. Tai buvo ir mano tėvai, kurie išmokė nepalūžti sunkioje situacijoje, ir Svaras, ir mano treneriai, kurių darbą prisiminsiu ir gerbsiu iki gyvenimo pabaigos. Iš dalies ir pats sau esu autoritetas“,- tvirtina SKM darželinukų treneris D. Jurgutis.

O taip gimsta muzika:

 

Naujienų sąrašas